Atatürk’ün İskender Lezzeti İle Tanışması

Atatürk, Bursa’ya gelir. Vilayete İskender Efendi Kebabı siparişi verilir. Ancak bu konu çok önemlidir.İskender dede, Süleyman dedeyi tembihler: “Hassas bir biçimde kebabı alacaksın, elinle götüreceksin ve takdim edeceksin. Asla ve asla kimseye vermeyeceksin” der.Süleyman dede alır kebabını, vilayete gider. Korumalar hemen karşılayıp kebabı elinden almak isterler. Tabii kiSüleyman dede vermez. “Nasıl vermezsin, sen kimsin?” derler. Süleyman dede, “Ben Kebapçı İskender’in oğlu Süleyman’ım.” diye karşılık verir. Fakat korumalar, “Biz seni Atatürk’ün yanına sokmayız.” der başka bir şey demezler. Süleyman dede de “Sokmazsanız ben de bu kebabı vermem!” diye tutturur. Süleyman dede biraz asabiyet gösterir...

Velhasıl, konu, Atatürk’e intikal ettirilir. Atatürk de “Bırakın gelsin.” der. Süleyman dede, Atatürk’ün huzuruna çıkar. Atatürk hayırdır evlat, diye sorar. Süleyman dede de “Babam bana tembih etti. Ola ki bir düşman kebabın içine bir şey kata. Onun için misafirin güvenliği bizim yaptığımız kebaptan geçer. Bu nedenle kebabı kimseye verme dedi. Sizi görmeyi de aslında çok arzu ediyordum. Esas kebabı vermek istemememin sebebi, babamın tembihi ve birilerinin size kasıtlı bir davranış içinde olabilmelerini önlemekti.” karşılığını verir. Atatürk de,Oğlum, teşekkür ederim. Söyle ustana, özellikle teşekkür ettiğimi, gözlerinden öptüğümü söyle.” “Görüyor musunuz, işte Türk ailesi, işte Türk insanı budur. Ben bunun için varım.” diyerek memnuniyetini belli eder.

Hayat Hikayesi
Hayat Hikayesi
İskender Efendinin ortanca oğlu Süleyman İskenderoğlu’nun üçüncü oğlu olan Yavuz İskenderoğlu, 24.03.1949 tarihinde Bursa’da doğmuştur.

Devamını Okuyun...
  • Türkçe
  • English
Copy Right © 2013 İskender ® Yavuz İskenderoğlu Ltd. Şti. All Right Reserved.

İletişim formu

 
 
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Formu

Kişisel Bilgiler

 

İş Deneyimleriniz

 

Şirketimizde Ne Tür Bir Görev Talep Ediyorsunuz

 
 
 

Öneri Formu