Taşlık

Genel Bilgi

Taşlık bölümündeki taş duvarlar kaplama olmayıp birebir yontma ve kesme usulüne göre hazırlanmış taşlardan inşa edilmiştir. Taş duvarların arasındaki alttan ve üstten paralel olarak geçen kiremit kuşaklar Osmanlı mimarisinin manevi özelliklerinden olup depremlerde, yıkılmaları ve kırılmaları önleyen esneklik şeritleridir. Taşlık bölümünde taş duvarları süsleyen aynalar 17. yüzyıla ait orijinal taş aynalardır.

 

 

Üst kat; Baş Oda, Divan Oda, Eyvan ve Sofa denilen bölümlerden oluşmaktadır. Konağın duvar harç ve sıvaları birebir Horasan harcıdır. Horasan harcının özelliği; kireç eritilip süzüldükten sonra içine binlerce yumurta akı kırılıp mayalanarak, sağlamlaşması için uzun süre kuyularda bekletildikten sonra kullanılmasıdır. Horasan harcının gözenekli ve hava alabilir özelliğinden dolayı en sağlıklı kaplama yöntemidir. Ayrıca, tavanlara bir file içerisinde deve kuşu yumurtası asılarak örümcek ağlarının oluşumu da önlenmektedir.
 

Hayat Hikayesi
Hayat Hikayesi
İskender Efendinin ortanca oğlu Süleyman İskenderoğlu’nun üçüncü oğlu olan Yavuz İskenderoğlu, 24.03.1949 tarihinde Bursa’da doğmuştur.

Devamını Okuyun...
  • Türkçe
  • English
Copy Right © 2013 İskender ® Yavuz İskenderoğlu Ltd. Şti. All Right Reserved.

İletişim formu

 
 
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Formu

Kişisel Bilgiler

 

İş Deneyimleriniz

 

Şirketimizde Ne Tür Bir Görev Talep Ediyorsunuz

 
 
 

Öneri Formu