Tarihçe

Genel Bilgi

İskender® Efendi Konağı, üçüncü kuşak torun, baş ustamız, Süleyman oğlu Yavuz İskenderoğlu’nun 1997 yılından 2003’e kadar süren altı yıllık emeğinin ürünü olup, yaklaşık 150 yıllık kültürümüz anısına, tarihi değerlerimizle gelecek nesiller arasında köprü kurmak amacı ile tarihimize sadık kalınarak inşa edilmiş olup, XVII. yüzyıl Osmanlı mimarisinin ve kültürünün en belirgin özelliklerini taşıyan yegane mimari eserlerden biridir.


 

İskender® Efendi Konağı projesi iki ana yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılardan birincisi, 19.yy Kayhan Çarşısı’ndaki ilk Kebapçı dükkanımızın konsepti baz alınarak yapılan “İskender® Dükkanı”. Açık mavi konsepti, çivisiz inşa tekniği uygulaması, kurumsal ilkelerini temsil eden türkuaz mavisi İskender® Papatyaları, 150 yıllık tat, çeşni ve sunuşu ile Yavuz İskenderoğlu İskender®  konseptini de oluşturan bu uygulama, Soğanlı Botanik Parkı’ndaki İskender Efendi Konağı projesinin birinci ayağını oluşturmaktadır.

Projedeki diğer ana yapı ise, dedemiz İskender Efendi’nin vakti zamanında, Bursa merkezinde olan Irgandı Köprüsü civarında yaşamış olduğu konaktan esinlenerek 17.yy döneminin malzeme ve yapım usulü kullanılarak; restorasyon olarak değil de restitüsyon tekniği uygulanarak yeniden yapılan İskender Efendi Konağı’dır.

 

Konak girişindeki çift kanatlı büyük ahşap kapı Bursa Yeşil camiinin giriş kapısının birebir kopyasıdır ve Güneydoğu’lu usta hattatlara yaptırılmıştır. Giriş’teki Kebapçı İskender® tabelamız Dede İskender Efendi’nin ilk dükkanımızda kullandığı orijinal el yazması eski Türkçe tabeladır.

 

Giriş tavanında bulunan Osmanlı kabartma motifleri, İskender Efendi’nin 17.yy’ da yaşamış olduğu konağından sökülerek monte edilmiştir.

 

Zemindeki çini karo döşemeleri, XVII. yüzyılda konaklarda kullanılan çini karoların birebir replikası olup, İstanbul Ortaköy’deki günümüzün son Ermeni ustalarınca tamamen el işçiliğiyle üretilmiştir. Karoların üzerindeki çınar yaprağını andıran motifler Osmanlı güneşini simgeler.

 

Hayat Hikayesi
Hayat Hikayesi
İskender Efendinin ortanca oğlu Süleyman İskenderoğlu’nun üçüncü oğlu olan Yavuz İskenderoğlu, 24.03.1949 tarihinde Bursa’da doğmuştur.

Devamını Okuyun...
  • Türkçe
  • English
Copy Right © 2013 İskender ® Yavuz İskenderoğlu Ltd. Şti. All Right Reserved.

İletişim formu

 
 
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Formu

Kişisel Bilgiler

 

İş Deneyimleriniz

 

Şirketimizde Ne Tür Bir Görev Talep Ediyorsunuz

 
 
 

Öneri Formu