Franchising

İSKENDER – Franchise
İskender yiyeceğin adı değildir; yiyeceğin adı Döner Kebap’tır. Dünün İskender Efendisi’nin Dönen Kebabı, daha sonra dönerle anılmaya başlanmıştır. Markamız olan İskender adı döner ile bütünleşmiş ve jenerik bir isim gibi kullanıla gelmiştir. Taklitler gerçeği yaşatır diye düşünen ve Türkiye’nin markalaşan ilk restoran zinciri olan İSKENDER® - Yavuz İskenderoğlu bünyesinde yüz elli yıla yaklaşan tarih ve kültürü hak ettiği şekilde temsil etmenin gururunu yaşamaktadır.

ORTAK GİRİŞİM
Şubemiz Yoktur sürecinden... Şubemiz Çoktur sürecine geçişi ulusal bir hizmet olarak gören Yavuz İskenderoğlu (3. Kuşak) şirket olarak, İSKENDER®  - Yavuz İskenderoğlu markasının tüm lisans haklarına sahiptir. İskender şirketi franchisee olarak Joint Venture (Ortak Girişim) içinde olabileceği gibi, standart Franchising modeli ile de şubeleşebilir.

GİRİŞİMCİ
Dünya’ya yayılmış ününden dolayı İSKENDER® markasına sahip olmak hem büyük bir keyif hem de çok büyük bir sorumluluktur. İSKENDER® - Yavuz İskenderoğlu ,kültürüne ve değerlerine sahip çıkabilecek, zaman ve enerjisini sadece restoran yönetimi ve iş geliştirme için kullanmak isteyecek iştah ve imkana sahip girişimcilerle işbirliğinde olmayı tercih etmektedir.

LOKASYON
İSKENDER®  – Yavuz İskenderoğlu büyüme stratejisine uygun olarak başta İstanbul olmak üzere Marmara Ege ve İç Anadolu bölgelerinin prestijli caddelerinde, karayollarının ana arterlerinde ve popüler alış veriş merkezlerinde şubeleşmeyi planlamaktadır.  İş yeri giriş katında ve ön cephe genişliği en az 7m olmalıdır. Dış oturumu mevcut olan İş yeri büyüklüğü minimum 150 m2 ve toplam kapalı alanı ise minimum 250 m2 olmalıdır. AVM versiyonlarında ortalama 120 m2 kapalı alan yeterli sayılır.
*Ankara’da açılacak yeni şubeler İSKENDER®  - Yavuz İskenderoğlu tarafından açılacak ve işletilecek olduğundan şu an için Franchising Başvurusu kabul edilememektedir.

DEKORASYON
Kayhan Çarşısındaki ilk dükkanımızın konseptini günümüze taşıyan dekorumuzun uygunluk taşıması için mimari proje yetkili mimar ve mühendislerimiz tarafından gerçekleştirilerek uygulamaya alınır ve proje süresince sürekli denetlenir. Dekorasyon maliyetleri restoran büyüklüğüne göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak metrekaresi $1100 civarındadır.

DESTEK
Girişim ortaklarımıza; restoran açılış hazırlıkları boyunca ve açılış sonrası ürün tedariği, satın alma, lojistik, teorik ve iş başı eğitimleri, insan kaynakları, reklam, pazarlama ve kalite kontrol gibi yoğun destek hizmetleri verilmektedir. İşletmeler sürekli olarak merkez kadromuz ve dışarıdan görevlendirilecek uzmanlarımızca denetlenmekte; gizli müşteri uygulaması ile de gözlemlenmektedir.

YATIRIM
Yatırım maliyeti yatırım yapılacak lokasyona ve restoranın büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Franchising bedeli lisans sahibi tarafından bir defaya mahsus olmak üzere alınır ve şube potansiyeline göre değişen bir rakamdır. Girişimci lisans süresi boyunca aylık net satışları üzerinden isim hakkı ücreti ödemektedir. Sözleşme gereği, İSKENDER® - Yavuz İskenderoğlu firması girişim ortağından, yatırım yapılacak şubenin hacmine göre belirlenecek miktarda Banka Teminat Mektubu isteme hakkına sahiptir.
İSKENDER® - Yavuz İskenderoğlu sadece bir restoran adı olmamakla beraber; ulusalda Türkiye için yerel, globalde ise Türkiye için ulusal bir lezzet kültürüdür.

Değerli görüş ve yorumlarınızı duymaktan mutluluk duyarız.
Detaylı bilgi için (0224) 444 1867 no’lu telefondan Franchise Sorumlusunu arayabilirsiniz.

Saygılarımızla..
İSKENDER®  - Yavuz İskenderoğlu

Üye Girişi

FRANCHISING BAŞVURUSU

Hayat Hikayesi
Hayat Hikayesi
İskender Efendinin ortanca oğlu Süleyman İskenderoğlu’nun üçüncü oğlu olan Yavuz İskenderoğlu, 24.03.1949 tarihinde Bursa’da doğmuştur.

Devamını Okuyun...
  • Türkçe
  • English
Copy Right © 2013 İskender ® Yavuz İskenderoğlu Ltd. Şti. All Right Reserved.

İletişim formu

 
 
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Formu

Kişisel Bilgiler

 

İş Deneyimleriniz

 

Şirketimizde Ne Tür Bir Görev Talep Ediyorsunuz

 
 
 

Öneri Formu